ماژول LED

* چه نوع ماژولی را می توان ماژول با کیفیت دانست ؟


در بازار انواع و اقسام ماژول تک رنگ LED  متفاوت یافت می شود ولی آیا همه آنها  را علی رغم داشتن شکل ظاهری یکسان ،می توان در یک سطح کیفی دانست ؟ جواب این سوال به سادگی خیر می باشد. به طور کلی هر ماژول تک رنگ از اجزائی ساخته شده اند که معمولا هرکدام از آن اجزا توسط کارخانه مجزا تولید می شوند و کارخانه سازنده ماژول به صورت جداگانه آن اجرا را خریداری کرده و نهایتا اقدام به تولید ماژول تک رنگ می نماید. به صورت واضح و در شرایط رقابتی کسب و کار،هر کدام از شرکت های سازنده اجزا به کار رفته در ماژول ، بنابر استراتژی مارکتینگ خود اقدام به تولید در سطوح کیفی متفاوت می نمایند.برای مثال ، چندین و چند کارخانه در کشور چین تولید لامپ LED جهت بکارگیری در ماژول تک رنگ می نماید که هر کدام قیمت های متفاوتی بر مبنای کیفیت های متفاوت به کارخانه تولید ماژول اعلام می نماید.
نهایتا کارخانه ای که تولید ماژول می نماید بنابر استراتژی کیفی خود می تواند لامپ ارزان قیمت از مواد اولیه و چیپLED ارزان قیمت تولید شده است یا گران قیمت(ازمواد اولیه درجه 1 و چیپ LED باکیفیت تولید شده است ) جهت تولید،ماژول تک رنگ استفاده نماید. طبیعتا این موضوع در هزینه تولید ماژول تک رنگ و نهایتا قیمت تمام شده آن تاثیر مستقیم دارد.
به طور کلی کیفیت ماژول تک رنگ نه تنها به طور مستقیم بستگی به کیفیت اجزاء به کار رفته در آن دارد ، بلکه نوع کیفیت فرایند تولید ماژول نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. به طور مثال در کارخانه های تولیدی ماژول با حجم تولیدی کم ، قسمتی از فرآیند به صورت دستی انجام می گیرد که این موضوع باعث بالا رفتن میزان خطاهای تولید و در نهایت تولید محصول بی کیفیت می گردد یا در مثال دیگر ، خرابی دستگاه کپسولیشن می تواند باعث ایجاد نقص در لامپ های تولیدی گردد.

در زیر به ذکر مواردی که به صورت کلی می تواند در کیفیت ماژول تک رنگ تاثیر گذار باشد می پردازیم :


1. نوع و برند چیپ LED  : یک چیپ خوب قابلیت ایجاد نور یکنواخت را داراست به طور میانگین طول عمر بیشتری دارد .
2. نوع و برند IC : یک IC خوب باعث ایجاد تصویری شفاف و یک دست در نمایشگر می شود و طول عمر بیشتری دارد .
3. فریم پلاستیکی ماژول : یک فریم پلاستیکی مناسب از ترکیبات قابل قبول و مواد درجه 1 ساخته می شود که در برابر تنش های دمایی مقاومت بالایی از خود نشان میدهد.(بارها دیده ایم که برخی از فریم های پلاستیکی در اثر دمای بالا در مناطق گرمسیر و در ماه های گرم سال دچار تغییر فرم شده اند و با وجود عملکرد خوب لامپ ها،دید نمایشگر را دچار اختلال نموده)

4. چسب رزین : نوع غلظت بالا و میزان استفاده مناسب از چسب رزین باعث می شود که پایه های لامپ ها که بر روی PCB ماژول لحیم شده اند به صورت مقاومتری نگهداری شوند و همین طور میزان استفاده از چسب رزین با درجه آببندی ماژول تک رنگ نسبت مستقیم دارد.
5. معمولا ماژول هایی که جای بستن 10 پیچ پشت PCB آنها تعبیه شدند ، این موضوع را به یاد می آورند که کارخانه تولیدی آنها با دست و دلبازی  بیشتری اقدام به تولید این نوع ماژول نموده است که البته این موضوع صد در صد قابل اتکایی جهت قضاوت درباره کیفیت ماژول نمی باشد.
6. به صورت کلی وزن ماژول تا حدی با کیفیت آن رابطه مستقیم دارد. وزن ماژول های تک رنگ استاندارد بین 615-530 گرم می باشد.
7. میزان پرتاپ نور ماژول معمولا با کیفیت چیپ آن ارتباط مستقیم دارد . البته در برخی از موارد دیده شده که برخی از شرکتهای تولیدی با تغییر در میزان مقاومت در IC های خارجی ماژول ، اقدام بر پرنورتر کردن محصول خود به صورت کاذب نموده اند
8. ماژول های با کیفیت ، معمولا  از استحکام ظاهری بیشتری برخوردارند.بدیهی است  که شرکت های معتبر داخلی که سالهاست در صنف مربوطه فعالیت دارند ، همواره سعی می نمایند تا محصولاتی با بهترین کیفیت را در اختیار مشتریان خود بگذارند.


* چه ماژولی با چه کدی خریداری کنیم ؟


معمولا کدهای متفاوت درج شده بر پشت PCB ماژول های تک رنگ معرف نوع نقشه مدار آن PCB می باشد.اگرچه برخلاف تصور عامه، کدهای چاپ شده بر پشت ماژول ها به هیچ عنوان ضامن کیفیت عملکرد آن ها نمی باشند. بلکه این کیفیت اجزاء به کار رفته می باشد که باعث کیفیت کلی ماژول می گردد. چه بسا در بازار ، ماژول هایی با کد چاپی 706 دیده می شود که سطح کیفی بسیار بالاتری از کد چاپی 806 از خود نشان داده اند. در مثال دیگر ، همه ما ماژول های قدیمی با کد 701 دیده ایم ک سالهاست بدون افت روشنایی لامپ ها و سوختگی در پیکسل، همچنان در حال کار کردن می باشند. به زبان عامی ، بیلیید آنقدر ساده انگارانه و فقط به دلیل یک کد چاپی که به سادگی پشت  PCB چاپ می گردد در خرید ماژول تصمیم گیری ننماییم و در عوض با اتکا به کیفیت اجزاء تشکیل دهنده ماژول و اعتماد به شرکت وارد کننده آن ،هوشمندانه عمل کنیم.
    


image

ماژول LED تک رنگ

ماژول LED تک رنگ

جهت مشاهده قیمت محصول لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت خرید لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

image

ماژول LED فولکالر

ماژول LED فولکالر

جهت مشاهده قیمت محصول لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت خرید لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد